Tiedote: Alue- ja kuntavaalien ennakkoäänestys alkaa keskiviikkona 2.4.2025


Alue- ja kuntavaalien ennakkoäänestys alkaa keskiviikkona 2.4. ja päättyy tiistaina 8.4.2025. Ennakkoäänestys kestää viikon. Äänioikeutetut voivat äänestää ennakkoon missä tahansa yleisessä ennakkoäänestyspaikassa kotimaassa tai ulkomailla. Äänestäjällä tulee olla mukana henkilöllisyystodistus. 

 

 

Nokian kaupunki 

Tiedote 25.3.2025
Julkaisuvapaa heti 

  

ALUE- JA KUNTAVAALIEN ENNAKKOÄÄNESTYS ALKAA KESKIVIIKKONA 2.4.2025 

  

Alue- ja kuntavaalien ennakkoäänestys alkaa keskiviikkona 2.4. ja päättyy tiistaina 8.4.2025. Ennakkoäänestys kestää viikon. Äänioikeutetut voivat äänestää ennakkoon missä tahansa yleisessä ennakkoäänestyspaikassa kotimaassa tai ulkomailla. Äänestäjällä tulee olla mukana henkilöllisyystodistus. 

  

  

Ennakkoäänestyspaikat ja niiden aukioloajat Nokialla 

Nokialla voi äänestää ennakkoon kolmessa paikassa: kauppakeskus K-Citymarketissa (Nuijamiestentie 5), Prismassa (Yrittäjäkatu 10) sekä kirjasto- ja kulttuuritalo Virrassa (Välikatu 11). 

  

Virran äänestyspiste sijaitsee ensimmäisen kerroksen Paja-tilassa. Käynti Virran ennakkoäänestyspisteeseen tapahtuu Välikadun puolelta kirjaston ollessa suljettuna. Virran ennakkoäänestystila on esteetön. Invapysäköintipaikat sijaitsevat suoraan Välikadun sisäänkäynnin edessä. 

  

Nokian kaikki ennakkoäänestyspaikat ovat auki arkisin kello 9–20 ja viikonloppuisin kello 10–18. 

  

Kaikki yleiset ennakkoäänestyspaikat löytyvät Oikeusministeriön sivuilta. 

  

 

Myös lapset ja nuoret pääsevät harjoittelemaan äänestämistä 

Aikuisten ohella lapset ja alle 18-vuotiaat nuoretkin pääsevät äänestämään jo perinteeksi muodostuneissa ja hyvin suosituissa lasten vaaleissa kirjasto- ja kulttuuritalo Virrassa. Lapset pääsevät omissa vaaleissaan tällä kertaa vaikuttamaan siihen millä haluaisivat kirjaston leikkitilassa leikkiä tai vaihtoehtoisesti hieman vanhemmat koululaiset ja alle 18-vuotiaat nuoret saavat äänestää muista kirjaston koululaisille ja nuorille kohdistetuista palveluista. 

  

Lasten äänestyspaikka rakennetaan aikuisten äänestyspaikan kanssa yhdistettyyn Paja-tilaan kirjaston 1. kerrokseen, ja se on auki ennakkoäänestysaikojen mukaisesti arkisin 9–20 ja viikonloppuisin 10–18. 

 

Aiemmissa vaaleissa lasten ja nuorten vaalit ovat saaneet paljon kiitosta sekä lapsilta että heidän vanhemmiltaan. Lasten vaalit ovat myös hyvä tapa tutustuttaa heitä yhteiskunnallisen vaikuttamisen tapoihin samalla kun aikuiset käyvät äänestämässä. Äänestys on tarkoitettu erityisesti oman aikuisen kanssa äänestämään tuleville lapsille. Mikäli haluaisitte tulla äänestämään isommalla porukalla, toivomme yhteydenottoa etukäteen, jotta osaamme varata paikalle riittävästi lasten omia vaalitoimitsijoita. 

  

Äänioikeus alue- ja kuntavaaleissa 

Jokainen, viimeistään vaalipäivänä 18 vuotta täyttänyt kunnan asukas on äänioikeutettu kuntavaaleissa ja vastaavasti aluevaaleissa viimeistään vaalipäivänä 18 vuotta täyttäneet hyvinvointialueella asuvat. Alue- ja kuntavaaleissa äänioikeutettuja ovat myös muiden EU-maiden, Norjan ja Islannin kansalaiset, joilla on kotikunta Suomessa tai myös EU:n ulkopuolisten maiden kansalaiset, joilla on ollut yhtäjaksoisesti kotikunta Suomessa vähintään kaksi vuotta 21.2.2025 mennessä. 

Äänestäjällä on oikeus äänestää kuntavaaleissa ketä tahansa vaalissa ehdolle asettunutta oman kotikunnan ehdokasta sekä aluevaaleissa ehdolle asettunutta oman hyvinvointialueen ehdokasta. Ennakkoäänestysaikana saa äänestää missä tahansa ennakkoäänestyspaikassa.  

Vaalipäivänä 13.4.2025 voi äänestää vain oman äänestysalueen äänestyspaikassa, joka määräytyy sen mukaan, mikä on ollut äänestäjän virallinen kotipaikka 21.2.2025. Oman äänestysalueen voi tarkastaa kotiin lähetetystä tai sähköisesti Suomi.fi Viestit-palveluun lähetetystä äänioikeusilmoituksesta. 

  

Ajokortti, passi tai muu kuvallinen todistus henkilöllisyydestä mukaan äänestyspaikalle 

Äänestäjä on velvollinen esittämään vaalitoimitsijalle selvityksen henkilöllisyydestään. Henkilöllisyyden voi todistaa esim. ajokortilla, passilla, kuvallisella KELA-kortilla tai poliisin antamalla henkilökortilla. Jos äänestäjä ei omista henkilöllisyyttä osoittavaa asiakirjaa, hän voi saada poliisilaitokselta maksuttoman, väliaikaisen henkilökortin äänestämistä varten. Väliaikaista henkilökorttia varten tarvitaan kaksi valokuvaa. 

Ilmoitusta äänioikeudesta ei tarvitse ottaa mukaan ennakkoäänestyspaikkaan. 

  

Alue- ja kuntavaalien ehdokkaat 

Pirkanmaan aluevaalilautakunta on vahvistanut aluevaalien ja Nokian kaupungin keskusvaalilautakunta kuntavaalien ehdokasasettelun 13.3.2025. Luettelo Pirkanmaan hyvinvointialueen ehdokkaista ja ehdokasnumeroista sekä vastaavasti Luettelo Nokian kuntavaaliehdokkaista ja ehdokasnumeroista löytyy Oikeusministeriön tieto- ja tulospalvelusta. 

Samanaikaisesti järjestettävissä alue- ja kuntavaaleissa on hyvä huomata, että sama henkilö voi myös olla ehdolla molemmissa vaaleissa, mutta hänellä on tuolloin kaksi eri ehdokasnumeroa, jotka tulee äänestettäessä kirjoittaa kunkin vaalin omille äänestyslipuille erikseen.  

Ulkomainonta 

Nokialle on myös pystytetty perinteiset ulkovaalimainostelineet tutuille paikoille ehdokkaita varten. Kaupungin puolesta kuntavaalien ulkomainontamahdollisuus on kaikissa tutussa yhdeksässä paikassa, mutta aluevaalien mainontatelineet tulee lisäksi näistä viiteen paikkaan.  

Ulkomainonnasta tarkemmat ohjeet löytyvät kaupungin nettisivuilta: Ulkomainonta alue- ja kuntavaaleissa 2025 – Nokian kaupunki 

Ehdokkaita asettaneet ryhmät ovat itse vastuussa vaalimainosten kunnosta koko ulkomainonnan ajan. Mikäli haluat ilmoittaa luvattomasta mainoksesta tai kunnossapitotarpeesta, voi olla yhteydessä suoraan mainoksen asettaneeseen puolueeseen tai kaupungin Varikkoon sähköpostitse osoitteeseen asiakaspalautteet@nokiankaupunki.fi. 

Lisätietoa alue- ja kuntavaaleista 

Lisätietoa vaaleista löytyy muun muassa kaupungin verkkosivuilta ja oikeusministeriön vaalit.fi -sivustolta. 

Vaalit.fi -sivustolla voi myös seurata ennakkoäänestyksen vilkkautta. Ennakkoäänestysaikana Vaalien tieto- ja tulospalvelu -sivustolle päivitetään kummankin vaalin osalta tunnin välein tietoja ennakkoon äänestäneiden määrästä kunnissa, vaalipiireissä ja koko maassa.